JOGOSULTAK KÖRE
Álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedély az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,
- aki érvényes kutatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik és igazolja, hogy kutatási tevékenységét befejezte, vagy
- aki érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik és igazolja, hogy tanulmányait sikeresen befejezte,
amennyiben rendelkezik a jogszabályban írt feltételekkel és az általa betölteni kívánt állás, illetve az általa indítani kívánt vállalkozás illeszkedik a kutatás vagy az elvégzett tanulmányok szintjéhez.
FOGALOMMAGYARÁZAT
Harmadik országbeli állampolgár
A KÉRELEM BENYÚJTÁSA ÉS AZ ELJÁRÁSSAL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK
Feltétele: a kitöltött formanyomtatvány, 3 hónapnál nem régebbi arcfénykép, a kötelező mellékletek benyújtása, illetve az eljárási díj megfizetése, valamint érvényes kutatás vagy tanulmányok folytatása céljából kiállított tartózkodási engedély
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kérelem előterjesztésekor a hatóság előtt személyesen meg kell jelenni, kivéve, ha a külföldi a megjelenésre egészségi állapota miatt képtelen.
A tartózkodási engedély kiadására irányuló kérelmet az idegenrendészeti ügyindítási elektronikus felületen regisztrálást követően elektronikus úton is van lehetőség előterjeszteni. Az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos részletes tájékoztatást ide kattintva tekintheti meg.
A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és ujjnyomat rögzítésére kerül sor, amelyet a harmadik országbeli állampolgár tűrni köteles.
Az álláskeresési vagy vállalkozásindítási tartózkodási engedély iránti kérelmet a jövőbeni magyarországi szálláshely szerint illetékes regionális igazgatóságon terjeszthető elő. A kérelem elbírálásának díja 10.000 Forint.
Az eljárás díját elektronikus fizetési eszköz (bankkártya) vagy banki befizetés (a regionális igazgatóság által rendelkezésre bocsátott csekk) formájában kell a kérelmezőnek lerónia. A sárga csekk esetében a közlemény rovatba szükséges beírni az ügyfél nevét, születési idejét és az ügytípust: „Tartózkodási engedély kérelem”.
Amennyiben az eljárási díj befizetéséről számlát kíván kérni, kattintson az alábbi linkre:
Számla bizonylat kérése eljárási díj befizetéséről
Az álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedély iránti kérelmet a harmadik országbeli állampolgár a kutatási vagy tanulmányi célú tartózkodási engedélye érvényességi idejének lejártát megelőző 15 nappal terjesztheti elő.
A kérelem ügyében indult eljárás ügyintézési határideje 15 nap. a regionális igazgatóság az álláskeresési és vállalkozásindítási tartózkodási engedély iránti kérelem ügyében az érdemi döntést a benyújtástól számított 70 napon belül hozza meg.
A kérelmező részére a tartózkodásra jogosító okmányt az eljáró idegenrendészeti hatóság postai úton kézbesíti. A kérelmező a tartózkodási engedély okmányt az eljáró idegenrendészeti hatóságnál személyesen is átveheti, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy a tartózkodási engedély okmányt a kézbesítésére megjelölt címen átvegye.
Az elutasító döntéssel szemben 8 napon belül fellebbezés nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál. Abban az esetben, ha az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt, vagy a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be, illetve a fellebbezés elkésett, vagy nem jogosulttól származik, az elsőfokú döntést hozó hatóság a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. A fellebbezés igazgatási szolgálati díja 5.500 Forint, amelyet elektronikus fizetési eszköz (bankkártya) vagy banki befizetés (a regionális igazgatóság által rendelkezésre bocsátott csekk) útján kell leróni. A közlemény rovatba szükséges beírni az ügyfél nevét, születési idejét és az ügytípust: „Tartózkodási engedély jogorvoslat”.
Amennyiben az eljárási díj befizetéséről számlát kíván kérni, kattintson az alábbi linkre:
Számla bizonylat kérése eljárási díj befizetéséről
FORMANYOMTATVÁNYOK
A kérelem benyújtásához a „Tartózkodási engedély iránti kérelem” formanyomtatvány és a 1. számú betétlap kitöltése szükséges!
Amennyiben a kérelmezővel együtt utazik útlevelében szereplő kiskorú gyermeke, úgy az „A” betétlap kitöltése is szükséges a kérelemhez.
Microsoft Word formátumú, elektronikusan kitölthető formanyomtatvány:
- Tartózkodási engedély és 1. számú betétlap
- Tartózkodási okmány pótlása iránti kérelem
- Tartózkodási okmány cseréje iránti kérelem
PDF formátumban letölthető, kézírással kitölthető formanyomtatványok:
- Tartózkodási engedély és 1. számú betétlap
- Tartózkodási okmány pótlása iránti kérelem
- Tartózkodási okmány cseréje iránti kérelem
KÖTELEZŐ MELLÉKLETEK
A TARTÓZKODÁS CÉLJÁT IGAZOLÓ DOKUMENTUMOK
- hitelt érdemlő igazolás arra vonatkozóan, hogy állást keres vagy vállalkozást indít Magyarországon
Erre vonatkozó igazolás lehet különösen:
- az illetékes állami foglalkoztatási szervnél szolgáltatást kérőként történő nyilvántartásba vételről kiállított igazolás,,
- valamely Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság cégszerűen aláírt igazolása, amely szerint a harmadik országbeli állampolgár tényleges foglalkoztatását a kérelem benyújtását követő három hónapon belül megkezdi,
- a cégbíróság által érkeztetett cég bejegyzése iránti kérelem, amelyben a harmadik országbeli állampolgár ügyvezetőként vagy a cég képviseletére jogosult tagként kerül feltüntetésre.
A MAGYARORSZÁGI MEGÉLHETÉST IGAZOLÓ DOKUMENTUMOK
A kérelem akkor teljesíthető, ha a harmadik országbeli állampolgár tartózkodása teljes időtartalmára rendelkezik a lakhatását és megélhetését, valamint a kiutazás költségeit is biztosító anyagi fedezettel.
Fentiek különösen az alábbiakkal igazolhatók:
· Magyarországon vagy külföldön vezetett bankszámláról kiállított pénzintézeti igazolással;
· előző évi adóhatósági jövedelemigazolással
· munkáltató által kiállított jövedelemigazolással;
· külföldről folyósított rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói és/vagy adóhatósági igazolással;
· más hitelt érdemlő módon.
TELJESKÖRŰ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS MEGLÉTÉT IGAZOLÓ DOKUMENTUMOK
Az álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásakor okirattal kell igazolni, hogy a kérelmező az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül (így különösen a társadalombiztosításról szóló külön törvény, nemzetközi szerződés, vagy külön megállapodás alapján jogosult az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére), vagy egészségügyi ellátásának költségeit a rendelkezésre álló anyagi fedezetből biztosítani tudja.
VALÓS MAGYARORSZÁGI LAKCÍMADAT BEJELENTÉSE
Az álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedélyt kérelmezőknek az eljárás során valós Magyarországi lakcímadatot kell bejelenteni szálláshelyként a kérelemnyomtatványon. A bejelentéshez külön irat csatolására nincs szükség. A harmadik országbeli állampolgár a kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozni köteles arra vonatkozóan, hogy a kérelem elutasítása esetén vállalja-e az Európai Unió tagállamainak területéről történő önkéntes távozást.
A kötelező mellékleteken kívül az eljárás során az idegenrendészeti hatóság a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményeket is foganatosíthat. A hiánypótlásra irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő az ügyintézési határidőbe nem számít bele.
A kérelmező vagy annak képviselője a kérelem benyújtását követően csatolt iratokat postai vagy elektronikus úton csatolhatja a kérelméhez.
ÉRVÉNYESSÉGI IDEJE
Az álláskeresési vagy vállalkozásindítási tartózkodási engedély érvényességi ideje legfeljebb 9 hónap lehet és álláskeresési vagy vállalkozásindítási célból nem hosszabbítható meg.
A tartózkodási engedély érvényességi idejének meghatározásakor figyelemmel kell lenni az útlevél érvényességi idejére is. A tartózkodási engedélyben foglalt tartózkodás időtartamát úgy kell meghatározni, hogy az úti okmánynak a tartózkodás engedélyezett időtartamán felül legalább még 3 hónapig érvényesnek kell lennie.
KAPCSOLÓDÓ JOGOK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
• A schengeni tagállamok területén az érvényes tartózkodási engedély birtokában száznyolcvan napon belül kilencven napot meg nem haladó időtartamú vízummentes beutazásra és tartózkodásra jogosult.
• A harmadik országbeli állampolgár a szálláshely bejelentésének tényét a bejelentőlap második példányával igazolja. A szálláshely bejelentésről kapott igazoló szelvényt a harmadik országbeli állampolgárnak magánál kell tartania és azt meg kell őriznie. A harmadik országbeli állampolgár a szálláshelyének megváltozását köteles három napon belül bejelenteni az új szálláshely szerint illetékes regionális igazgatóságon.
• Ha a tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgárnak Magyarország területén harmadik országbeli állampolgár gyermeke születik, ennek tényét köteles a következő adatok közlésével bejelenteni:
- a gyermek törvényben meghatározott természetes személyazonosító adatai;
- a gyermek úti okmányának azonosító adatai;
- a gyermek szálláshelyének címe vagy lakcíme.
• A harmadik országbeli állampolgár köteles úti okmányának, valamint tartózkodásra jogosító engedélyének elvesztését, eltulajdonítását vagy megsemmisülését az idegenrendészeti hatóságnál (a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal regionális igazgatóságánál vagy rendőrkapitányságon) haladéktalanul bejelenteni. A bejelentésről az idegenrendészeti hatóság igazolást állít ki. Az elveszettnek hitt és az erről szóló bejelentés után megtalált úti okmányról az idegenrendészeti hatóságot haladéktalanul értesíteni kell.